Meta Verse nedir veri güvenliği nasıl sağlanır?

Meta verse evreninde yerinizi alın geç kalmayın!

Teknolojinin gelişmesi ile dikkat çekici kavramlar ortaya çıkıyor ve ses getirmeyi başarıyor. Teknolojinin getirilerinden biri olan ve dünyada ses getirmeyi başaran kavramlardan biri de ‘’Metaverse’’ oluyor. Metaverse, ‘’geleceğin interneti’’ olarak nitelendiriliyor. Kısa zamanda popülerliğini artırmayı başaran Metaverse’ye pek çok farklı teknoloji devi yatırımlarını sürdürüyor. 

Peki Metaverse nedir? Bu noktada ilk olarak Metaverse kavramının derinlerine inmekte fayda var. Metaverse kavramı, ‘’meta’’ ve ‘’universe’’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yunanca kökenli bir kelime olan meta ‘’sonra, öte’’ anlamına gelirken, İngilizce kökenli universe kelimesi ise ‘’evren’’ anlamına geliyor. Dolayısıyla bu noktada ‘’evrenötesi’’ olarak nitelendirilen Metaverse kelimesi ortaya çıkıyor. Metaverse kelimesi kapsamlı bir şekilde incelendiğinde; buradaki temel amacın kollektif bir sanal paylaşım alanı oluşturmak olduğu görülüyor. Dijital dünyayı bünyesinde barındıran Metaverse, aynı zamanda bir ‘’kurgusal evren’’ oluşu ile dikkat çekiyor. 

Metaverse’a yatırım yapan pek çok teknoloji devi bulunuyor. Facebook Metaverse’e yatırım yapan teknoloji devleri arasında ön sıralarda yerini alıyor. Facebook’un yanı sıra Metaverse konseptine yatırım yapan teknoloji devleri arasında Epic, Roblox ve Microsoft da yer alıyor. İnternetin gelişme sürecindeki bir sonraki aşama olarak nitelendirilen Metaverse’e erişebilmek için çeşitli donanımlar kullanılıyor. Bu donanımlar arasında; akıllı saatler, akıllı gözlükler, VR kulaklıklar ve artırılmış gerçeklik yer alıyor. 

İnsanların dijital dünyaya giriş yapabilmesine olanak sağlayan Metaverse’te çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilmek mümkün. Metaverse’ın 3D sanal ortamında alışveriş, çalışma, hizmetlere abone olma gibi imkânlar sunuluyor. Bunların yanı sıra Metaverse’te kullanıcıların çevresindeki alanları kişisel zevkleri doğrultusunda özelleştirebilmeleri de mümkün oluyor. Öyle ki Metaverse, Facebook yöneticileri tarafından ‘’insanların herhangi bir aktivite gerçekleştirirken birlikteymiş gibi hissedecekleri bir ortam’’ olarak nitelendiriliyor. 

Metaverse’te veri güvenliğinin nasıl sağlandığı da pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Bu noktada yapay zeka sistemlerinin yaptığı sözleşmeler öne çıkıyor. İlgili sözleşmeler ile verilerin değeri korunuyor ve IP konusundaki belirsizlikler yok ediliyor. Bu noktada yapay zeka sistemleri tarafından veri envanter çalışmaları yapılıyor. Böylelikle Metaverse’ün gidebileceği yer ile uyumlu hale getirilmesi sağlanıyor.

Metaverse’e Nasıl Giriş Yapılır? 

Kurgusal evrende yerini almak isteyen pek çok kullanıcı, “Metaverse’e nasıl girilir?” sorusunun cevabını arıyor. Bu noktada gözden geçirmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Bu nokta ise aslında farkında olmadan sizin de Metaverse’ün bir parçası olabileceğiniz. Eğer Metaverse NFT satın almışsanız ya da kripto cüzdana sahipseniz Metaverse’ün bir parçası olmayı başarmışsınız demektir. 

Metaverse çeşitli Metaverse tabanlı projelerine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bu noktada farklı platformlar kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Çeşitli Metaverse platformlarına giriş yapabilmeniz için farklı adımlar atmanız gerekebiliyor. Her ne kadar farklı platformlar farklı giriş adımları gerektirse de tüm platformlar için ortak giriş aşamaları bulunuyor. Tüm platformlar için ortak olan giriş aşamaları ise; hesap açma, dijital cüzdan ve avatar oluşturma adımları oluyor. 

Math Wallet, Enjin Wallet ve Coinbase gibi Metaverse cüzdanları ile dijital cüzdan oluşturabilmeniz mümkün hâle geliyor. Metaverse dünyasına giriş yapabilmeniz için teknolojik bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Bu noktada sahip olduğunuz donanımın yüksek teknoloji barındırmasına gerek yok. Hatta akıllı telefonunuz ile Metaverse dünyasına giriş yapabilmeniz mümkün. Her ne kadar Metaverse dünyasına akıllı telefonlar ile giriş yapılabilse de tam bir sanal dünya deneyimi yaşamanız için AR akıllı gözlüğe ve VR kulaklığa sahip olmanızda fayda var. Böylelikle Metaverse dünyasını gerçek anlamda deneyimleyebilir, Metaverse’te geçirdiğiniz dakikaların oldukça keyifli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz kulaklıkla birlikte Metaverse dünyasındaki diğer avatarlar ile de iletişim kurma imkânına sahip olabilirsiniz. 

Metaverse’e giriş yaptıktan sonra sanal dünyanın içerisinde bulunan herhangi bir şeyi satın almanız ve sahiplenebilmeniz de mümkün. Metaverse’te herhangi bir materyale sahip olmak için ödeme yapmanız gerekiyor. Bu noktada iki farklı ödeme yolundan yararlanabilmenize olanak sunuluyor. Metaverse’te ödeme yapmak için dilerseniz dijital ödeme platformlarından faydalanabilir, dilerseniz kripto para birimini kullanabilirsiniz. 

En İyi Metaverse Oyunları 

Metaverse blockchain özelliği ile dijital varlıkları kullanıcılara sunuyor ve eşsiz bir sanal dünya deneyimi yaşanmasına olanak sağlıyor. Sosyal ve finansal faydaların öne çıkmasına olanak sağlayabileceği öngörülen Metaverse, çeşitli platformlarda yer alıyor. En iyi Metaverse platformları işte şu şekilde özetlenebiliyor. 

  • Decentraland: Tarayıcı tabanlı bir oyun oluşu ile öne çıkan Decentraland, aynı zamanda bir blok zinciri projesi. Metaverse coin benzeri bir sisteme sahip olan Decentraland, kripto para birimini tercih ediyor. Kripto para birimini tercih eden kullanıcılar Decentraland’ta arazi parselleri satın alabiliyor, konum değişikliği yapabiliyor ve bu konumları dilediği gibi düzenleyebiliyor. 
  • Sandbox: Metaverse oyunları arasında yer alan Sandbox, blok zinciri tabanlı bir platform oluşu ile dikkat çekiyor. Kullanıcılarına sanal arazi satışı yapan Sandbox, aynı zamanda sanal işletmeler kurmaya, sanal konaklar inşâ etmeye ve ticaret faaliyetlerini desteklemeye imkân sunuyor. Ethereum kullanan platform, Microsoft Windows cihazları ve akıllı telefonlar başta olmak üzere pek çok farklı cihazı destekliyor. 
  • Bloktopia: Metaverse oyunları arasındaki en dikkat çekici seçeneklerden bir diğeri de Bloktopia oluyor. 21 seviyeye sahip olan platform, NFT tabanı üzerine inşâ ediliyor. Adeta soyu tükenmiş bir gezegeni anımsatan Bloktopia, reklamları ve etkinlikleri ile kullanıcılarının gelir sahibi olmasına fırsat sunuyor. 
  • Roblox: Metaverse platformunun en bilinen oyunlarından biri de Roblox oluyor. Roblox, kullanıcıların oyun oluşturmasına ve bu oyunların diğer kullanıcılar tarafından oynanabilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcıların sosyalleşmesini de sağlayan Roblox, pek çok büyük marka ile iş birliği yapıyor. Roblox’un değerli markalarla yaptıkları iş birlikleri, sürükleyici bir Metaverse deneyimini beraberinde getiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *