Oracle Danışmanlığı

Enterprise yazılım ve donanım çözümlerinin rakipsiz lideri! Java yazılım dilinin sahibi, kurumsal uygulamalar konusunda en tecrübeli şirketlerden bir tanesi ve Oracle veri tabanı çözümleri ile kurumsal şirketlerin vazgeçilmez seçimi.

Oracle Corporation , merkezi Austin, Teksas’ta bulunan bir Amerikan çok uluslu bilgisayar teknolojisi şirketidir. 2020’de Oracle, gelir ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük üçüncü yazılım şirketiydi. Oracle ismi aynı zamanda Kahin olarak geçer. Şirket , java yazılım dilinin sahibi, kurumsal uygulamaları, veritabanı yazılımı ve teknolojisi (özellikle kendi markaları), Enterprise veri tabanı ve uygulama donanım ürünleri, bulut mühendisliği sistemleri ve kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı, insan sermayesi yönetimi (HCM) yazılımı, müşteri ilişkileri yönetimi gibi kurumsal yazılım ürünleri satmaktadır.(CRM) yazılımı ( müşteri deneyimi olarak da bilinir ), kurumsal performans yönetimi (EPM) yazılımı ve tedarik zinciri yönetimi (SCM) yazılımları da bulunmaktadır.

Tarihi

Larry Ellison , 1977’de Bob Miner ve Ed Oates ile birlikte Software Development Laboratories ( SDL ) adı altında Oracle Corporation’ı kurdu . Ellison, Edgar F. Codd’un ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri ( RDBMS ) üzerine yazdığı 1970 tarihli “A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks” adlı makaleden ilham aldı. IBM Research Journal’daki bir makaleden IBM System R veritabanı hakkında bilgi aldı.Oates tarafından sağlanmaktadır. Ellison, Oracle’ın ürününü System R ile uyumlu hale getirmek istedi, ancak IBM, DBMS’lerinin hata kodlarını gizli tuttuğu için bunu başaramadı. SDL, adını 1979’da Relational Software, Inc ( RSI ) olarak değiştirdi, [10] ve ardından 1983’te tekrar Oracle Systems Corporation , kendisini amiral gemisi ürünü Oracle Database ile daha yakından hizalamak için değiştirdi . Adı aynı zamanda Oracle’ın ilk müşterisi olan 1977 CIA proje kod adından da alınmıştır. Bu aşamada Bob Miner, şirketin kıdemli programcısı olarak görev yaptı. 12 Mart 1986’da şirket ilk halka arzını gerçekleştirdi . 1995’te Oracle Systems Corporation, adını resmi olarak Oracle adlı Oracle Corporation olarak değiştirdi , ancak bazen holding şirketinin adı olan Oracle Corporation olarak da anılır. Oracle Corporation’ın erken başarısının bir kısmı , ürünlerini uygulamak için C programlama dilini kullanmaktan kaynaklandı. Bu, çoğu C’yi destekleyen farklı işletim sistemlerine taşımayı kolaylaştırdı . 2005 yılında Oracle, bir ERP şirketi olan PeopleSoft’u ve 2006’da bir CRM şirketi olan Siebel’i satın aldı. 2008 yılında Oracle, bir kurumsal altyapı yazılım şirketi olan BEA Systems’ı satın aldı ve 2010 yılında bir bilgisayar donanımı ve yazılımı şirketi olan ( Java programlama dili ile ünlü ) Sun Microsystems’i satın aldı . Amazon Web Servisleri ve ürünleriyle rekabet edebilmek için Oracle, 2019 yılında eski rakibi Microsoft ile ortaklık kurduğunu duyurdu . İttifak, Oracle Cloud ve Microsoft Azure’un doğrudan bağlantılı olacağını ve müşterilerin her iki bulut bilişim platformunda veri depolamasına ve Oracle veya Azure’da yazılım çalıştırmasına olanak tanıyacak. Bazıları bunu yalnızca Amazon ile rekabet etme girişimi olarak değil, aynı zamanda sırasıyla Looker ve Tableau Software’i satın alan Google ve Salesforce olarak gördü. 20 Aralık 2021’de Oracle , bir sağlık bilgi teknolojisi şirketi olan Cerner’i satın aldığını duyurdu. Ertesi gün, 21 Aralık’ta Oracle, ağ performansı için bir yapay zeka ve otomasyon araçları şirketi olan Federos’u satın aldığını duyurdu. Cerner’in satın alınması 2022 yılının Haziran ayında 28,3 milyar dolar nakit karşılığında tamamlandı. 23 Ağustos 2022’de Oracle, Oracle’ın yüz milyonlarca insanın kişisel bilgilerini gerçek zamanlı olarak izleyen ve süresiz olarak kaydeden bir “gözetim makinesi” çalıştırdığını iddia eden bir toplu dava davasıyla vuruldu .

Oracle Veritabanı

Oracle’ın E-teslimat hizmeti yani uygulamaları indirmek için kullanacağınız sayfa (Oracle Software Delivery Cloud), genel indirilebilir Oracle yazılımı ve belgeleri sağlar, Tabii ki bunun için bir oracle support hesabı ve lisansınız olması gerekir. Diğer indirilebilir uygulamalar için link

“Oracle, hem yazılım dili, hem yazılım, hem de donanım ürünleri tasarlar, üretir ve satar ve bunları tamamlayan hizmetler (finansman, eğitim, danışmanlık ve barındırma hizmetleri gibi) sunar. Birçok ürün, satın almalar yoluyla Oracle’ın portföyüne eklenmiştir .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir